Zastanawiasz się nad kupnem auta sprowadzonego z Anglii? Jakie obowiązki czekają nowego właściciela? Sprawdź jak zarejestrować anglika.
Od połowy 2015 roku można rejestrować w Polsce samochody sprowadzone z Wysp Brytyjskich oraz Irlandii.
Jak zarejestrować anglika – wymogi
W celu zarejestrowania w Polsce anglika trzeba spełnić warunki: przystosować reflektory do ruchu prawostronnego, przerobić lusterka wsteczne oraz dokonać zmiany prędkościomierza na wyskalowany w kilometrach. Dopiero po spełnieniu tych wymogów pojazd ma szanse na pozytywny wynik badania technicznego. Zmiany muszą zostać potwierdzone na stacji diagnostycznej.
Jak zarejestrować anglika – dokumenty
Kolejnym etapem rejestracji anglika w Polsce jest zebranie odpowiednich dokumentów. W urzędzie komunikacji wymagane jest złożenie: wniosku o zarejestrowanie samochodu, dowodu własności samochodu oraz dowód odprawy celnej. Nabywca pojazdu udowodnić tytuł prawny. Wydziały komunikacji honorują umowy kupna-sprzedaży, faktury, umowy darowizny a również orzeczenia sądowe stwierdzające własność. Dodatkowo należy złożyć dokumenty otrzymane po przejściu badań na stacji diagnostycznej, dowód potwierdzający zapłatę akcyzyy, świadectwo zgodności WE, karta pojazdu i tłumaczenie dokumentów angielskich na język polski. Tłumacz przysięgły musi przełożyć na polski co najmniej dowód zakupu oraz dowód rejestracyjny.
Po dokonaniu rejestracji samochodu dostaniemy tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu, który trzeba wymienić na właściwy w ciągu 30 dni od rejestracji.
Ubezpieczenie OC pojazdu
Warunkiem dopuszczenia do ruchu jest jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC pojazdu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej. Natomiast na cenę ubezpieczenia mają zniżki (lub zwyżki).
Każda firma wylicza składki w inny sposób i wysokość zniżki może się różnić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto sprawdzić ofertę indywidualną w naszym Rankingu. Na wysokość składki wpływ ma również województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód.
Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
W porównaniu do pojazdów z kierownicą po lewej stronie, średnie stawki OC są nawet trzykrotnie wyższe. Czynnikami wpływającymi na takie wyliczanie składki OC przez ubezpieczycieli są wyższe koszty napraw oraz większa szansa wystąpienia szkód.
Dlatego też, jeżeli chcemy kupić samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii warto przed zakupem ubezpieczenia sprawdzić ceny polis u różnych ubezpieczycieli.
Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.