Jak przerejestrować auto?

Zastanawiasz się nad kupnem auta, motocyklu lub innego pojazdu? Jakie obowiązki czekają nowego właściciela? Sprawdź jak przerejestrować auto?

Kupiłeś auto, motocykl lub inny pojazd. Zastanawiasz się ile czasu masz na przerejestrowanie auta? Czas ten jest narzucony przez ustawę Prawo o ruchu drogowym.

Jak przerejestrować auto? – termin

Według z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie auta. Trzeba również pamiętać aby zgłosić zakup auta do starostwa. Także osoba, która sprzedała pojazd musi dokonać zgłoszenia do wydziału komunikacji. Zgłoszenia należy dokonać w także w terminie 30 dni.

W urzędzie nie musi stawić się osobiście nowy właściciel pojazdu. Przerejestrowanie pojazdu może być załatwione przez pełnomocnika. Należy pamiętać, aby pełnomocnictwo było udzielone na piśmie. Dodatkowy koszt zarejestrowania pojazdu przez pełnomocnika oznacza dodatkową opłatę w wysokości 17 zł. Można jej uniknąć jeżeli pełnomocnikiem będzie osoba z rodziny.

Jak przerejestrować auto? – krok po kroku

W celu przerejestrowania pojazdu trzeba złożyć w urzędzie miasta lub urzędzie starostwa powiatowego w miejsce zamieszkania odpowiedni wniosek. Druki zawsze są dostępne na miejscu w urzędzie. Do wniosku trzeba dołączyć następujące dokumenty: dowód osobisty nowego właściciela, dowód rejestracyjny pojazdu. Pamiętajmy, aby pojazd posiadał ważne okresowe badanie techniczne. Ponadto należy dołączyć kartę pojazdu, stare tablice rejestracyjne oraz dokument potwierdzający własność auta. Może to być  umowę kupna-sprzedaży, fakturę VA lub akt darowizny.

Należy pamiętać, że przy trzeba mieć także dokument zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Opłaty za rejestrację auta

Wszystkie koszty, które są związane z rejestracją regulujemy w urzędzie. Całkowity koszt to 180,50 zł zarówno w przypadku nowego jak również używanego auta zakupionego w Polsce. Składa się na niego: opłata ewidencyjna (2 zł), nalepka  legalizacyjna (12,50 zł), nalepka kontrolna (18,5 zł). Trzeba zapłacić także opłatę za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł) i za pozwolenie tymczasowe (13,5 zł). Koszt tablic rejestracyjnych to 80 złotych. Jeżeli auto zostanie zarejestrowane w tym samym powiecie można uniknąć tej opłaty. Jeżeli chcemy posiadać indywidualne tablice  to koszt rejestracji wzrośnie  o 1000 zł.

Rejestracja auta kupionego za granicą wiąże się z wyższymi kosztami. Całkowity koszt przerejestrowania auta to co najmniej 256 złotych. Jest to związane z wyrobieniem karty pojazdu co oznacza wydatek 75 złotych. Również do obowiązków kupującego pojazd należy dostarczenie dokumentów samochodu przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego. Koszty te oscylują w granicach 50-200zł w zależności od miejscowości oraz ilości stron do tłumaczenia. Również droższa jest opłata ewidencyjna, która wynosi 2,50zł.

Ubezpieczenie OC pojazdu

Dokonując zakupu pojazdu trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC pojazdu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej.  Natomiast na cenę ubezpieczenia mają zniżki (lub zwyżki).

Każda firma wylicza składki w inny sposób i wysokość zniżki może się różnić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto sprawdzić ofertę indywidualną w naszym Rankingu. Na wysokość składki wpływ ma również województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

Dodaj komentarz