OC jak sprawdzić zniżki?

Dokonując zakupu ubezpieczenia OC głównym kryterium wyboru oferty jest cena. Firmy ubezpieczeniowe obliczając składkę uwzględniają szereg zniżek np. za bezszkodową jazdę. Zastanawiasz się jak sprawdzić zniżki OC?

Zniżki są przyznawane kierowcom, którzy w poprzednich latach posiadania polisy nie spowodowali kolizji drogowej. Należy pamiętać, że zniżki są przypisane do kierowcy a nie do auta. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na zmianę samochodu to nabyte zniżki zostaną z nami. Również jeżeli kolejną polisę OC kupimy w innej firmie ubezpieczeniowej nie oznacza to utraty nabytych zniżek.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

OC jak sprawdzić zniżki – wiek kierowcy

Nie ma określonego ustawowo wieku od którego przysługują zniżki. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają zniżki od 26 roku życia kierowcy, lecz czasami granica wieku jest obniżona do 22 lat. Młody kierowcom ubezpieczyciele doliczają nawet czasem zwyżki za młody wiek. Jest to spowodowane brakiem doświadczenia i brawurą za kierownicą.

Często aby uzyskać zniżki dopisuje się jako współwłaściciela pojazdu kierowcę, który posiada zniżki. Przykładowo to może być rodzic lub ktoś inny z naszych bliskich. Jednak w takiej sytuacji gdy spowoduje ktokolwiek kolizję wszyscy tracą zniżki.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

OC jak sprawdzić zniżki – gdzie szukać informacji

Zazwyczaj informacja o wysokości zniżek znajduje się na polisie z ostatniego okresu lub innych dokumentach od firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli nie możesz ich znaleźć wystarczy wykonać telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej, w której posiadamy obecnie polisę OC.

Kolejną metodą jest sprawdzenie w bazie UFG. Ponieważ wszyscy ubezpieczyciele mają obowiązek rejestracji umów OC i AC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym znajdują się tam dane o każdym ubezpieczonym. W celu weryfikacji wysokości naszych  zniżek trzeba wypełnić wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej UFG i wysłać go do UFG.  W terminie dwóch tygodni otrzymamy zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej. Jest to informacja o zawartych polisach i szkodach z ostatnich 5 lat.

Każda firma ubezpieczeniowa, z którą mieliśmy w przeszłości umowę ubezpieczenia OC ma obowiązek wystawić nam Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Na tym dokumencie znajdują się informacje z jakiego ubezpieczenia korzystaliśmy oraz o szkodach, które miały miejsce podczas trwania polisy. Wprawdzie nie będzie informacji jaki % zniżek nam przysługuje lecz znajdziemy wzmiankę o liczbie lat bezszkodowej jazdy.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Zniżki OC- kiedy przysługują?

Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC pojazdu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej.  Natomiast na cenę ubezpieczenia mają zniżki (lub zwyżki).

Dokonując zakupu ubezpieczenia OC zniżki można otrzymać m.in. za bezszkodową jazdę (zazwyczaj ulgi otrzymujemy po 3 latach, choć czasami jest to dłuższy okres), wiek posiadacza pojazdu (największe zniżki otrzymują zazwyczaj osoby w wieku 35-55 lat). Również jeżeli zdecydujemy się płatność jednorazową za polisę lub pakiet z AC możemy uzyskać zniżkę.

Przyjmuje się, że 1 rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki. Zazwyczaj maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę wynoszą 60%. Chociaż można spotkać oferty ze zniżkami do 80%.

Każda firma wylicza składki w inny sposób i wysokość zniżki może się różnić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto sprawdzić ofertę indywidualną w naszym Rankingu. Na wysokość składki wpływ ma również województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód.

Zniżki OC- jak można stracić?

Gromadzone latami zniżki możemy stracić jeżeli spowodujemy nawet drobną stłuczkę. Przeważnie za jedną kolizję możemy stracić 10-20 % zniżek. Wysokość wypłaconego odszkodowania nie ma tutaj znaczenia. Dlatego też warto zastanowić się nad dokupieniem dodatkowego ubezpieczenia tzw ochrony zniżek. Jeżeli w danym roku spowodujemy kolizję, ubezpieczyciel nie zabierze nam wypracowanych zniżek dokonując obliczenia składki polisy OC na następny rok. Należy pamiętać, że ochrona zniżek funkcjonuje tylko w firmie ubezpieczeniowej, w której dokonamy jej zakupu. Jeżeli za rok zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela to nasze zniżki będą zmniejszone.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz