Najtańsze OC dla młodego kierowcy

Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy? Firmy ubezpieczeniowe proponują dla kierowców w młodym wieku najwyższe stawki. Sprawdzamy jak wybrać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, które  jest ubezpieczeniem obowiązkowym.

Czy będąc młodym kierowcą – ubezpieczyciele definiując pojęcie młodu mają na myśli wiek kierowcy 18-25 lat- można uzyskać zniżki dokonując zakupu OC?

OC dla młodego kierowcy – dlaczego najdroższe?

Zdaniem ubezpieczycieli młodym kierowcom brak doświadczenia w kierowaniu pojazdem. Ponadto w młodym wieku pojawia się często brawura na drodze i brak odpowiedzialności. Dodatkowo na niekorzyść młodych kierowców mają wpływ statystyki policji.

Według statystyk Komendy Głównej Policji najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji miał miejsce w grupie tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata. W 2017 r. byli oni sprawcami 5 550 wypadków (19,6% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 468 osób, a 7 272 zostały ranne.

Brak dostosowania prędkości do warunków jazdy, brak zapiętych pasów oraz jazda pod wpływem alkoholu to główne przyczyny wypadków wśród młodych kierowców.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2021.

OC dla młodego kierowcy – zwyżki

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla młodych kierowców jest droższe, gdyż ubezpieczyciele w kalkulacjach  stosują zwyżki względu na wiek.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy
Najtańsze OC dla młodego kierowcy

Dlatego jeżeli masz mniej niż 26 lat i posiadasz prawo jazdy krócej niż 3 lata to nie posiadałeś wcześniej wykupionego OC. Stąd też nie posiadasz ulg za bezszkodową jazdę. Dopiero co najmniej 4 lata bezszkodowej jazdy dają uprawnienia do zniżek.

Dodatkowo, przy obliczaniu składki duże znaczenie ma miejsce zamieszkania młodego kierowcy. Najniższe OC jest oferowane przez ubezpieczycieli w gminach, w których statystyki wypadkowe w tym regionie są najniższe.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy – co ma wpływ na cenę?

Na cenę ubezpieczenia OC ma wpływ ( poza wymienionymi wyżej czynnikami,):

  • wiek pojazdu – im starszy samochód tym składka OC będzie wyższa
  • pojemność silnika – bez względu na wiek kierowcy za auta z dużą pojemnością silnika trzeba zapłacić droższe ubezpieczenie OC
  • marka pojazdu – najdroższe ubezpieczenie trzeba zapłacić za samochód sportowy, jest to zapewne związane z dużą pojemnością silnika oraz możliwością jazdy z dużą prędkością.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2021.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy- jak obniżyć cenę ubezpieczenia?

Aby uzyskać zniżki OC będąc młodym kierowcą pomyśl o dopisaniu do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami np. członka rodziny. Warto też zastanowić się nad zakupem samochodu z mniejszym silnikiem.

Pamiętaj, że zakres Ubezpieczenia OC jest jednakowy we wszystkich firmach, gdyż reguluje go ustawa. Dlatego nie ma sensu przepłacać. tym bardziej, że  wysokość składki jest różna.

Nie warto unikać zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, gdyż narażamy się na kary finansowe. Od 1 stycznia 2021 roku za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej do 3 dni- kara wnosi 1120zł, natomiast powyżej 14 dni to kwota aż 5600zł. Dlatego też warto przeanalizować wiele ofert i dokonać zakupu ubezpieczenia OC.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2021.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

4.8/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz