Chcesz wyrejestrować samochód? Sprawdzamy jak to zrobić, żeby nie płacić ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Posiadasz auto, które nie jest Ci już potrzebne? Stoi w garażu lub na parkingu, lecz od dawna go nie użytkujesz. Pomimo to, trzeba posiadać wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nawet jeżeli samochód nie jest używany. Jednym sposobem uniknięcia obowiązkowego ubezpieczenia OC jest wyrejestrować samochód.
Jak wyrejestrować samochód – kto może to zrobić
Wyrejestrować samochód może jedynie właściciel. Jeżeli samochód posiada dwóch lub więcej właścicieli to wszyscy powinni dokonać tej czynności. Jeżeli może pojawić się tylko jeden to pozostali muszą dać mu pełnomocnictwo do wykonania tej czynności.
Gdzie można wyrejestrować samochód
Samochód możemy wyrejestrować w wydziale komunikacji urzędu w naszym miejscu zamieszkania. Urząd komunikacji znajduje się w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Jeżeli zamieszkujemy w Warszawie to nalezy udać się do urzędu dzielnicy.
Koszt wyrejestrowania samochodu
Opłata za wyrejestrowania samochodu to 10zł. Można ją uiścić w kasie urzędu.
Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu
W celu wyrejestrowania samochodu należy złożyć następujące dokumenty:
- dokument tożsamości- dowód osobisty lub paszport
- wniosek o wyrejestrowanie samochodu
- dowód uiszczenia opłaty
- kradzież pojazdu: oświadczenie, że samochód został skradziony, zaświadczenie wydane przez Policję, które potwierdza zgłoszenie kradzieży pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu
- sprzedaż pojazdu za granicą: dokument potwierdzający sprzedaż samochodu za granicą , kopia dokumentu, który potwierdzi zarejestrowanie pojazdu za granicą
- wycofanie samochodu z obiegu: dokument potwierdzający, że samochód został wycofany z obiegu lub poświadczona kopia decyzji administracyjnej o wycofaniu samochodu z obrotu
-
trwała utrata pojazdu: dokument potwierdzający, że nastąpiła trwała utrata pojazdu, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tablice rejestracyjne,
Ponowne zarejestrowanie samochodu
Niestety ponowna rejestracja nie jest możliwa. Jednakże są wyjątki. Ponownie możemy zarejestrować samochód, który:
- został odzyskany po kradzieży,
- auto zabytkowe,
- samochody, które zostały sprzedane za granicą.
Pamiętaj, jeżeli nie użytkujesz samochodu i nie chcesz płacić obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej należy wyrejestrować samochód. Przemyśl tą decyzję gdyż nie można wówczas powtórnie dokonać rejestracji.
A może zamiast wyrejestrowania samochodu, biorąc pod uwagę konsekwencje tej decyzji warto poszukać tańszej oferty OC?
Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC samochodu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej. Jednak na cenę ubezpieczenia wpływ mają zniżki (lub zwyżki).
Warto porównać oferty w naszym Rankingu. Na wysokość składki często ma wpływ województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód, wiek kierowcy oraz posiadane zniżki. Jak sprawdzić zniżki OC?
Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.