Kara za brak OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych  to obowiązkowe ubezpieczenia, które w zamian za opłaconą składkę chroni nas od odpowiedzialności jeżeli dojdzie do wypadku. Jeżeli nie dokonamy zakupu polisy OC a spowodujemy nawet drobną kolizję to musimy zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Za brak OC grożą nam także wysokie kary finansowe.

W ostatnich latach ceny obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej znacząco wrosły. Jednak jeżeli chcemy poruszać się po drogach ale nie płacić OC warto sprawdzić jakie kary są przewidziane za takie wykroczenie.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Brak ubezpieczenia OC – wysokość kary

Jeżeli nie dokonamy zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych wówczas narażamy się na kary finansowe.

Wysokość opłat karnych oraz tryb ich nakładania i dochodzenia są określone przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.  Aktualnie są one ustalane procentowo w stosunku do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w bieżącym roku. Oznacza to, że wraz ze wzrostem wynagrodzeń wzrasta też wysokość kar za brak OC.

Maksymalna za kara za brak OC dla posiadaczy samochodów osobowych to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli nie posiadamy ważnej polisy OC przez co najmniej 2 tygodnie to oznacza, że trzeba zapłacić taką karę, która obecnie wynosi 4200zł. Brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni wiąże się z 50% opłatą co oznacza wydatek 2100 zł. Najmniej zapłacą posiadacze pojazdów osobowych, którzy spóźnili się do 4 dni z opłaceniem OC.  W tym wypadku kara wyniesie 20% maksymalnej kary czyli 840zł. Sprawdź zakres polisy OC.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Brak ubezpieczenia OC – kto sprawdza

Czasami wydaje nam się, że jedynie kolizja lub wypadek może spowodować, iż okaże się, że nie posiadamy ważnej polisy OC. Od wielu lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny korzysta z tzw. wirtualnego policjanta. Pod tą nazwą kryje się system informatyczny, który śledzi kierowców, którzy zalegają ze składkami OC. System ten posiada dostęp do informacji o zawartych polisach komunikacyjnych, zgłoszonych szkodach jak również o wypłaconych odszkodowaniach przez firmy ubezpieczeniowe. Starajmy się nie zaniedbywać regulowania składki za ubezpieczenie OC, gdyż system monitoruje nawet 1 dzień zwłoki. Jeżeli zwłoka będzie nawet jednodniowa to trzeba zapłacić karę, która niejednokrotnie przewyższa koszt polisy OC.

Dlatego też warto przeanalizować wiele ofert i dokonać zakupu najtańszego ubezpieczenia OC. Zobacz jak sprawdzić zniżki.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nakładać kary za brak OC tylko za bieżący rok kalendarzowy.

Dodajmy, że osoba, która nie zawarła  umowy ubezpieczenia OC  powinna dobrowolnie wnieść należną stawkę opłaty na konto UFG.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza składkę OC w inny sposób.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

Dodaj komentarz