Najtańsze ubezpieczenia OC 2023

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowe ubezpieczenie, które w zamian za opłaconą składkę chroni nas od odpowiedzialności za spowodowanie wypadku. Sprawdzamy Najtańsze ubezpieczenia OC 2023.

Najtańsze ubezpieczenia OC 2023 – zakres odpowiedzialności

Zakres odpowiedzialności wynikający z ubezpieczenia OC pojazdu jest zawarty w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Art. 9. 1. Umowa ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej obejmuje odpowiedzialność cywilną podmiotu objętego obowiązkiem ubezpieczenia za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym oraz wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, o ile nie sprzeciwia się to ustawie lub właściwości (naturze) danego rodzaju stosunków.

Dodajmy, iż to ustawa reguluje zakres odpowiedzialności cywilnej a nie towarzystwa ubezpieczeniowe dlatego też należy pamiętać, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują taką samą górną granicę finansową będącą sumą granicy cywilnej. Minimalna suma gwarancyjna to najniższa stawka, do jakiej ubezpieczyciel zobowiązany jest pokrywać szkody. W 2021 roku minimalna suma gwarancyjna za szkody osobowe zostanie podniesiona z 5,21 mln euro do 6,07 euro. Natomiast minimalna suma gwarancyjna za szkody materialne wzrośnie do 1,22 mln euro z 1,05 mln euro. Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń zmiany powinny mieć nieznaczny wpływ na ceny ubezpieczenia OC w 2021 roku.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2023.

Najtańsze ubezpieczenia OC 2022 – wysokość składki

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują wyliczenia składki OC w różnymi metodami. Są jednak elementy, które mają wpływ na wysokość składki. Zaliczamy do nich wiek właściciela pojazdu oraz jak długo posiadamy prawo jazdy. Wpływ na wysokość składki ma również terminowe regulowanie składek w przeszłości oraz bezwypadkowa jazda. Na wysokość wyliczonej składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe ma wpływ też miejscowość, w której jest zarejestrowane auto. Jest to miejsce zamieszkania. Wysokość składki OC zależy też od rodzaju naszego auta- wiek, pojemność silnika, przeznaczenie pojazdu. Na najtańsze ubezpieczenie OC może liczyć mieszkaniec mniejszej miejscowości, posiadający dłuższy czas zarejestrowany na własne nazwisko pojazd. Ponadto powinien posiadać prawo jazdy dłuższy czas oraz jeździć bezwypadkowo. Sprawdź zniżki.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2023.


Najtańsze ubezpieczenia OC 2022obniżamy składkę

Zastanawiasz się co można zrobić w sytuacji gdy nie jesteś posiadaczem pojazdu, który może liczyć na niższą składkę OC? Metod jest wiele. Pytanie, która z nich jest da Ciebie najlepsza. Poniżej częste praktyki:

  • dopisanie w dowodzie rejestracyjnym współwłaściciela pojazdu. Najlepiej jeżeli ta osoba ma duże zniżki – może to być członek naszej rodziny. Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonując kalkulacji składki OC uwzględni maksymalne zniżki. Nie zawsze ta sytuacja jest komfortowa dla wszystkich. Jeżeli spowodujemy nawet małą stłuczkę każdemu współwłaścicielowi pojazdu zostaną odebrane zniżki.
  • rejestracja pojazdu w małej miejscowości – jeżeli posiadamy osobę z rodziny, która tam zamieszkuje dopisując ją do dowodu rejestracyjnego. Wadą tego rozwiązania jest zmiana tablic rejestracyjnych oraz załatwianie każdej sprawy w dedykowanym urzędzie komunikacji. Najwyższe stawki OC posiadają właściciele pojazdów w Warszawie, Gdańsku oraz we Wrocławiu. Natomiast najniższe w Rzeszowie i Zielonej Górze.
  • pojemność silnika samochodu – dokonaj zakupu auta z mniejszą pojemnością silnika jeżeli chcesz płacić niższe OC.
  • bezwypadkowa jazda– kontynuując ubezpieczenie właściciel pojazdu, który nie spowodował wypadku może liczyć na znaczne zniżki.
  • płatność z góry za cały okres– płatność jednorazowej składki oznacza niższą kwotę ubezpieczenia. Często towarzystwa ubezpieczeniowe proponują rozłożenie płatności na raty w zamian za wyższą składkę. Jednak decydując się na płatność z góry za cały rok – ubezpieczenie będzie tańsze.
  • sprawdzenie wielu ofert – nasz Ranking Ubezpieczeń umożliwi znaleźć najtańsze OC

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2023.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Jeżeli nie kupimy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych wówczas narażamy się na kary finansowe. Od 1 stycznia 2022 roku za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej do 3 dni- kara wnosi 1120zł, natomiast powyżej 14 dni to kwota aż 5600zł. Dlatego też warto przeanalizować wiele ofert i dokonać zakupu ubezpieczenia OC.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2023.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

4.5/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz