Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych  to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które w zamian za opłaconą składkę chroni nas od odpowiedzialności jeżeli dojdzie do wypadku.

Opłacanie składki powoduje przeniesienie odpowiedzialności na zakład ubezpieczeń. Należy pamiętać, że pomimo opłaconej składki zakład ubezpieczeniowy może odmówić wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj ma to miejsce gdy kierowca prowadził pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie OC – wysokość składki

Składka obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych nie jest jednakowa dla wszystkich. Na wysokość składki ma wpływ wiek właściciela pojazdu, ale również ile lat mamy prawo jazdy, jak długo opłacamy składki (możemy liczyć na zniżki). Również na otrzymanie zniżki ma wpływ bezwypadkowa jazda. Wysokość składki jest także uzależniona od miejscowości, w której jest zarejestrowane auto (czyli nasze miejsce zamieszkania). Również rodzaj naszego auta ma wpływ na wysokość składki OC.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe kalkuluje składkę w inny sposób. Jednak najwięcej zapłacą kierowcy poniżej 25 roku życia. Natomiast na najniższe stawki mogą liczyć właściciele samochodów posiadający wiele lat pojazd, którzy nie mieli wypadków.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Ubezpieczenie OC – bonusy

Zakres Ubezpieczenia OC jest jednakowy we wszystkich firmach, gdyż reguluje go ustawa. Jednak firmy konkurują miedzy sobą bonusami. Są to bezpłatne dodatki jak darmowe assistance, które zapewnia pomoc w wypadkach na drodze jak np. holowanie auta lub pojazd zastępczy. Do bonusów można zaliczyć zieloną kartę – dla osób które często podróżują autem za granicą lub  system Bezpośredniej Likwidacji Szkód pozwalający na zgłoszenie szkody do naszego ubezpieczyciela.  Dzięki BLS wypłata odszkodowania i naprawa pojazdu jest po stronie firmy ubezpieczeniowej, w której mamy wykupione OC a nie sprawca wypadku.

Ubezpieczenie OC – suma gwarancyjna

Maksymalna odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej wynosi 5 mln euro dla szkód osobowych na jedno zdarzenie oraz 1 mln euro w przypadku szkód na mieniu w Polsce.

Jeżeli nie funkcjonowałoby ubezpieczenie OC, sprawca wypadku musiałby ponieść koszty naprawienia szkody z własnej kieszeni. Często to nie tylko  koszt naprawy pojazdu, lecz koszty związane z leczeniem osób poszkodowanych, których kwoty przekraczają finansowe możliwości wielu z nas.

Sprawdź nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Ubezpieczenie OC – czas trwania umowy

Umowa OC jest zawierana na 12 miesięcy i zostaje przedłużona  automatycznie. Jednakże jeżeli dokonamy zakupu samochodu z ważnym OC to dokonujemy przedłużenia samodzielnie jako właściciel. Ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu.

Brak ubezpieczenia OC – kary

Jeżeli nie dokonamy zakupu OC wówczas narażamy się na kary finansowe. Od 1 stycznia 2018 roku za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej do 3 dni- kara 840zł, natomiast powyżej 14 dni aż 4200zł. Dlatego też warto przeanalizować wiele ofert i dokonać zakupu ubezpieczenia OC.

W Polsce funkcjonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który dokonuje wypłat odszkodowania osobom poszkodowanym przez sprawców, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

Dodaj komentarz