Ile kosztuje zielona karta

Zastanawiasz się czy potrzebujesz Zielonej Karty aby wyjechać autem za granicę? Sprawdzamy czy Zielona Karta jest obowiązkowa we wszystkich krajach. Jakie jeszcze należy posiadać ubezpieczenia wyjeżdżając samochodem za granicę?

Zielona Karta – kiedy warto posiadać?

Zielona Karta to ubezpieczenie OC poza granicami naszego kraju. Jest to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego. Nazwa pochodzi od koloru dokumentu Zielonej Karty. W niemal wszystkich państwach, w których obowiązuje System Zielonej Karty nie trzeba posiadać tego dokumentu. Wystarczy polisa OC. Przypominamy, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu jest obowiązkowe.

Jak można się domyśleć z powyższego wpisu są państwa w których konieczny jest dokument Zielonej Karty. Koniecznie trzeba posiadać dokument Zielonej Karty jeżeli podróżujemy do krajów: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Zielona Karta – kto wydaje dokument?

Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych wyda nam dokument Zielonej Karty bez dodatkowych opłat.  Jednak są też firmy ubezpieczeniowe, które pobierają opłatę za dokument Zielonej Karty. Do tego grona należy: Warta, Allianz, Ergo Hestia oraz MTU. Jeżeli często odwiedzasz kraje, które wymagają posiadania dokumentu Zielonej Karty to warto posiadać polisę OC w towarzystwie, które nie pobiera opłaty za wystawienie dokumentu.

Zieloną Kartę może wystawić nam również towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym nie mamy wykupionego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji zawsze trzeba jest to płatna usługa.

Jeżeli nie posiadamy zielonej karty i nie ma szans aby zdążyć zdobyć ten dokument w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym to trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia granicznego. Jest to związane z opłatą.

Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne to polisa OC, które funkcjonuje na zasadach polskiego OC. Oznacza to, że  gwarantuje pokrycie szkód gdy będziemy sprawcami wypadku. Taką polisę możemy zawrzeć z  towarzystwem ubezpieczeń, które funkcjonuje w państwie, którego granicę przekroczymy.

Najkrótszy termin ubezpieczenia granicznego wynosi 15 dni.

Koszt ubezpieczenia granicznego

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stworzyło mapę cen ubezpieczenia granicznego, które obowiązują w Europie. Ciemnozielony kolor oznacza brak konieczności posiadania dokumentu Zielonej Karty. Jasnozielony kolor oznacza obowiązek posiadania dokumentu Zielonej Karty. Kolor pomarańczowy oznacza obowiązek posiadania ubezpieczenia granicznego.

zielona-karta-mapa PBUK
zielona karta mapa PBUK

Jednym państwem w Europie, które nie honoruje Zielonej Karty jest Kosowo. Wjazd na teren tego kraju jest związany z zakupem obowiązkowego ubezpieczenia granicznego (nawet jeżeli posiadamy polskie OC oraz Zieloną Kartę wystawioną w Polsce), który wynosi 30 EUR na 15 dni lub 41 EUR na 30 dni. W pozostałych krajach oznaczanych na mapie kolorem jasnozielonym trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne jeżeli nie posiadamy dokumentu Zielonej Karty. Jego koszt waha się od 4,5 EUR w Mołdawii do nawet 50 EUR w Macedonii na okres 15 dni.

Ceny są zróżnicowane i warto niejednokrotnie posiadać ten dokument od polskiego ubezpieczyciela bez dodatkowych opłat. Jeżeli nie zdążymy uzyskać Zielonej Karty w Polsce to trzeba zakupić ubezpieczenie graniczne. Można je nabyć w większości dużych przejść granicznych.

Ubezpieczenie OC samochodu

A jeżeli Twój ubezpieczyciel pobiera opłatę za wystawienie dokumenty Zielonej Karty warto zastanowić się nad zmianą towarzystwa ubezpieczeniowego.  Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC pojazdu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej.  Natomiast na cenę ubezpieczenia wpływ mają zniżki (lub zwyżki).

Każda firma wylicza składki w inny sposób i wysokość zniżki może się różnić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Warto porównać oferty w naszym Rankingu. Na wysokość składki wpływ ma również województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód, wiek kierowcy oraz posiadane zniżki. Jak sprawdzić zniżki OC?

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

Dodaj komentarz