Jak zarejestrować auto z Niemiec

Chcesz kupić auto z Niemiec? Jakie obowiązki czekają nowego właściciela? Sprawdź jak zarejestrować auto z Niemiec.

A może kupiłeś już samochód z Niemiec? Zastanawiasz się ile czasu masz na przerejestrowanie samochodu? W Polsce czas ten jest narzucony przez ustawę Prawo o ruchu drogowym.

Jak zarejestrować auto z Niemiec ? – ile mam czasu

Według z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu.

Rejestracji auta nie musimy dokonywać osobiście.  Właściciel pojazdu może udzielić pełnomocnictwa innej osobie fizycznej, która posiadają zdolność do czynności prawnych. Aby pełnomocnictwo było ważne powinno być udzielone na piśmie. Dodatkowo za rejestrację auta przez pełnomocnika trzeba uiścić opłatę 17 zł. Możemy uniknąć tej opłaty jeżeli naszym pełnomocnikiem będzie osoba z rodziny  np. małżonek.

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

Jak zarejestrować auto z Niemiec – dokumenty zakupu auta

Kupując auto z Niemiec trzeba pamiętać aby sprzedawca przekazał nam niemiecką kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Konieczna do zarejestrowania auta w Polsce jest również umowa kupna-sprzedaży. Wymienione dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Jak zarejestrować auto z Niemiec – akcyza

W celu opłacenia akcyzy trzeba udać się do Urzędu Celnego. Można też złożyć wniosek on-line. Stawka podatku wynosi obecnie:

  • 3,1% wartości pojazdu w przypadku silnika o pojemności do 2000 cm3
  • 18,6% wartości w przypadku większych pojemności

Termin opłacania akcyzy wynosi 30 dni.

Jak zarejestrować auto z Niemiec – przegląd techniczny

Dokonując zakupu auta z Niemiec nie ma konieczności dokonywania przeglądu jeżeli w dokumentach widnieje informacja o ważnym badaniu technicznym. W przeciwnym wypadku należy udać się do stacji kontroli diagnostycznej. Koszt badania 100zł.

Jak zarejestrować auto z Niemiec – wydział komunikacji

Po wniesieniu opłaty tytułem akcyzy oraz zrobieniu przeglądu technicznego (jeśli samochód nie ma aktualnego), możemy dokonać  rejestracji samochodu. Na dokonanie tej czynności również został przewidziany określony czas. Jest on uzależniony od tego na jakich tablicach tymczasowych zostało sprowadzone auto i wynosi maksymalnie 30 dni.

W celu rejestracji pojazdu trzeba wypełnić wniosek i złożyć go wydziale komunikacji odpowiednim dla miejscu zameldowania. Dokument jest również dostępny on-line na stronach wydziału komunikacji.

Wypełniony wniosek można wysłać pocztą lub mailem lub dostarczyć osobiście. Wraz z  wnioskiem  trzeba dostarczyć komplet oryginalnych dokumentów, potwierdzających sprzedaż oraz ich tłumaczenie w języku polskim sporządzone przez tłumacza przysięgłego:

  1. Dowód zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży)
  2. Dowód rejestracyjny
  3. Potwierdzenie wniesienia opłaty podatku akcyzowego
  4. Tablice rejestracyjne
  5. Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym
  6. Dokument tożsamości właściciela (np. dowód osobisty)
  7. Potwierdzenie uiszczenia opłat

Koszt rejestracji auta z Niemiec

Rejestracja auta kupionego za granicą wiąże się z wyższymi kosztami niż auta zakupionego w Polsce. Całkowity koszt przerejestrowania auta to co najmniej 256 złotych. Jest to związane z wyrobieniem karty pojazdu co oznacza wydatek 75 złotych. Również do obowiązków kupującego pojazd należy dostarczenie dokumentów samochodu przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego. Koszty te oscylują w granicach 50-200zł w zależności od miejscowości oraz ilości stron do tłumaczenia. Również droższa jest opłata ewidencyjna, która wynosi 2,50zł. Ponadto trzeba zapłacić za:

  • Tablice rejestracyjne – 80 zł
  • Dowód rejestracyjny – 54 zł
  • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
  • Naklejkę kontrolną – 18,50 zł
  • Naklejkę legalizacyjną – 12,50 zł

Ubezpieczenie OC samochodu

Kupno samochodu oprócz przerejestrowania wiąże się z także z zawarciem umowy ubezpieczenia OC. Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC pojazdu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej.  Natomiast na cenę ubezpieczenia wpływ mają zniżki (lub zwyżki).

Każda firma wylicza składki w inny sposób i wysokość zniżki może się różnić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Warto porównać oferty w naszym Rankingu. Na wysokość składki wpływ ma również województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód, wiek kierowcy oraz posiadane zniżki. Jak sprawdzić zniżki OC?

Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz  Ranking Ubezpieczenia 2018.

A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.

Dodaj komentarz