Chcesz kupić samochód? Jesteś zainteresowany autem z drugiej ręki? Jakie obowiązki czekają nowego właściciela? Sprawdź jak przerejestrować samochód?
Jak przerejestrować samochód? – jak zacząć
W celu przerejestrowania samochodu trzeba złożyć w urzędzie miasta lub urzędzie starostwa powiatowego w miejsce zamieszkania odpowiedni wniosek. Druki zawsze są dostępne na miejscu w urzędzie. Do wniosku trzeba dołączyć następujące dokumenty: dowód osobisty nowego właściciela, dowód rejestracyjny pojazdu. Pamiętajmy, żeby samochód, który kupujemy posiadał ważne okresowe badanie techniczne. Bez ważnego badania technicznego nie będzie możliwe przerejestrowanie samochodu. Ponadto należy dołączyć kartę pojazdu, stare tablice rejestracyjne oraz dokument potwierdzający własność samochodu. Może to być umowę kupna-sprzedaży, fakturę VA lub akt darowizny.
Należy pamiętać, że przy trzeba mieć także dokument zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
Jak przerejestrować samochód z Anglii?
Od połowy 2015 roku można rejestrować w Polsce samochody sprowadzone z Wysp Brytyjskich oraz Irlandii.
W celu zarejestrowania w Polsce anglika trzeba spełnić dodatkowe warunki: przystosować reflektory do ruchu prawostronnego, przerobić lusterka wsteczne oraz dokonać zmiany prędkościomierza na wyskalowany w kilometrach. Jeżeli zostaną spełnione te wymogi samochód ma szanse na pozytywny wynik badania technicznego. Zmiany muszą zostać potwierdzone na stacji diagnostycznej.
Po dokonaniu rejestracji samochodu dostaniemy tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu, który trzeba wymienić na właściwy w ciągu 30 dni od rejestracji.
A może już kupiłeś samochód? Zastanawiasz się ile czasu masz na przerejestrowanie samochodu? W Polsce czas ten jest narzucony przez ustawę Prawo o ruchu drogowym.
Jak przerejestrować samochód? – ile mam czasu
Według z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Trzeba również pamiętać aby zgłosić zakup auta do starostwa powiatowego.
Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
Opłaty za przerejestrowanie samochodu
Całkowity koszt przerejestrowania samochodu to 180,50 zł. W skład opłaty wchodzi: opłata ewidencyjna (2 zł), nalepka legalizacyjna (12,50 zł), nalepka kontrolna (18,5 zł). Trzeba zapłacić także opłatę za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł) i za pozwolenie tymczasowe (13,5 zł). Koszt tablic rejestracyjnych to 80 złotych. Jeżeli auto zostanie zarejestrowane w tym samym powiecie można uniknąć tej opłaty. Jeżeli chcemy posiadać indywidualne tablice to koszt rejestracji wzrośnie o 1000 zł.
Rejestracja auta kupionego za granicą wiąże się z wyższymi kosztami. Całkowity koszt przerejestrowania auta to co najmniej 256 złotych. Jest to związane z wyrobieniem karty pojazdu co oznacza wydatek 75 złotych. Również do obowiązków kupującego pojazd należy dostarczenie dokumentów samochodu przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego. Koszty te oscylują w granicach 50-200zł w zależności od miejscowości oraz ilości stron do tłumaczenia. Również droższa jest opłata ewidencyjna, która wynosi 2,50zł.
Ubezpieczenie OC samochodu
Kupno samochodu oprócz przerejestrowania wiąże się z także z zawarciem umowy ubezpieczenia OC. Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC pojazdu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej. Natomiast na cenę ubezpieczenia wpływ mają zniżki (lub zwyżki).
Każda firma wylicza składki w inny sposób i wysokość zniżki może się różnić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Warto porównać oferty w naszym Rankingu. Na wysokość składki wpływ ma również województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód, wiek kierowcy oraz posiadane zniżki. Jak sprawdzić zniżki OC?
Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.