Planujesz zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce, USA lub krajach europejskich? Zastanawiasz się czy pojazd nie jest kradziony lub powypadkowy? Jak sprawdzić historię pojazdu?
Usługa Historia Pojazdu
15 grudnia 2017 roku została wprowadzona bezpłatna usługa, która umożliwia sprawdzenie historii pojazdu. Darmowa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK) gromadzi informacje od wydziałów komunikacji, ubezpieczycieli, stacji kontroli, policji czy Inspekcji Ruchu Drogowego.
Usługa historiapojazdu.gov udostępnia informacje, które są zgromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu. Możemy uzyskać informacje takie jak:
-
- dane techniczne pojazdu: pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa,
- liczbę poprzednich właścicieli,
- województwo, w którym został zarejestrowany pojazd,
- daty badań technicznych, oraz informację czy badanie techniczne jest ważne,
- informację, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC,
- czy pojazd nie jest kradziony.
Jak sprawdzić historię pojazdu?
Aby uzyskać informacje na temat historii wybranego pojazdu trzeba uzupełnić dane:
-
-
- numer rejestracyjny pojazdu,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu,
- numer VIN pojazdu.
-
Wszystkie wymagane informacje można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu.
Warto sprawdzić również zakładkę „Dane zagraniczne”. Znajdują się tam informacje podzielone na kategorie: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi. Jeżeli pojazd znajdzie się w którejkolwiek z wymienionych kategorii to pojawi się czerwony ostrzegawczy symbol. Jeśli pojazd jest dopuszczony do ruchu i wszystko w porządku wówczas symbol będzie zielony. Dane w zakładce „Dane zagraniczne” pochodzą z systemów zagranicznych m.in. z USA, Kanady i krajów europejskich: Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii.
Sprawdź nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
Ubezpieczenie OC pojazdu
Jeżeli masz już wybrany pojazd i sprawdzoną historię warto pomyśleć o ubezpieczeniu OC.
Ochrona wynikająca z Ubezpieczenia OC pojazdu wynika z ustawy i jest jednakowa w każdej firmie ubezpieczeniowej. Natomiast na cenę ubezpieczenia mają zniżki (lub zwyżki).
Dokonując zakupu ubezpieczenia OC zniżki można otrzymać m.in. za bezszkodową jazdę (zazwyczaj ulgi otrzymujemy po 3 latach, choć czasami jest to dłuższy okres), wiek posiadacza pojazdu (największe zniżki otrzymują zazwyczaj osoby w wieku 35-55 lat). Również jeżeli zdecydujemy się płatność jednorazową za polisę lub pakiet z AC możemy uzyskać zniżkę.
Każda firma wylicza składki w inny sposób i wysokość zniżki może się różnić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto sprawdzić ofertę indywidualną w naszym Rankingu. Na wysokość składki wpływ ma również województwo a nawet miejscowość, w której rejestrujemy nasz samochód.
Szukasz Ubezpieczenia OC? sprawdź koniecznie nasz Ranking Ubezpieczenia 2018.
A jeżeli już masz wykupioną polisę napisz nam o swoich doświadczeniach.