Posiadając ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia zazwyczaj musimy bardzo długo czekać na wizytę u specjalisty. Prywatna opieka zdrowotna często okazuje się rozwiązaniem bardzo wygodnym dla pacjenta. Pozwala nie tylko uniknąć problemów z uzyskaniem szybkiego terminu wizyty, lecz również zmniejsza szansę na uniknięcie długich kolejek w samym gabinecie. Co jednak z kosztami? Czy polisy zdrowotne są dla każdego?
Dlaczego Polisy Zdrowotne są opłacalne?
Pewnym problemem związanym z korzystaniem z prywatnej opieki zdrowotnej może być koszt wizyty u specjalisty. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jednocześnie aktywnie korzystać z prywatnych klinik. Chodzi tutaj o polisy zdrowotne, które w zależności od szczegółów umowy, dają dostęp do lekarzy kilku bądź kilkunastu specjalizacji (bywa, że nawet jeszcze więcej).
Sprawdź Ranking Polis na Życie 2018 >>>
Polisa zdrowotna jest to indywidualne ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwia nam dostęp do bezpłatnych usług medycznych w prywatnych przychodniach. Głównie możemy korzystać ze świadczeń, które obejmują darmowe badania, zabiegi a nawet wizyty u lekarzy specjalistów.
W przypadku wizyty u lekarza-specjalisty jest to zwykle do kilku dni, zabiegu lub operacji – do miesiąca. Dodatkową korzyścią dla ubezpieczonych jest możliwość korzystania z opieki medycznej w odpowiednio przygotowanej sieci placówek – lecznic, przychodni i szpitali. Pamiętaj, decydując się na prywatne ubezpieczenia zdrowotne nie tracisz uprawnień gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Polisy zdrowotne to nie tylko konsultacje
Poszczególne rodzaje ubezpieczeń mogą obejmować swoim zakresem także takie szereg badań diagnostycznych, zabiegów ambulatoryjnych, czy sesji rehabilitacyjnych. To duża korzyść, ponieważ w wielu przypadkach jakość leczenia może być częściowo uzależniona od możliwości szybkiego zbadania pacjenta, czy przeprowadzenia zabiegów bez kilkutygodniowego okresu oczekiwania).
Polisa zdrowotna w zależności od wybranego przez nas wariantu, gwarantuje nam dostęp nie tylko do podstawowej opieki zdrowotnej oraz konsultacji u specjalistów. Często obejmuje ona również możliwość wykonania badań i testów diagnostycznych, a nawet lekarskich wizyt domowych. Ponadto jeżeli zdecydujemy się na najszerszy zakres ochrony, ubezpieczenie obejmuje również dostęp do świadczeń szpitalnych. Umowa ubezpieczeniowa, którą podpiszemy dokładnie określa czas, w którym firma ubezpieczeniowa ma obowiązek zapewnić nam dostęp do wybranego świadczenia. Przykładowo wizyta u lekarza-specjalisty powinna odbyć się w ciągu kilku dni a operacji – do miesiąca. Jak widać znacznie skraca to czas oczekiwania w porównaniu do państwowej służby zdrowia.
W jaki sposób wybierać ubezpieczenie zdrowotne?
Stając przed wyborem różnych wariantów polis zdrowotnych, zwróć uwagę na szczegóły zawarte w ofertach. Z pewnością istotna jest nie tylko lista specjalności lekarskich. Często okazuje się, że najniższy możliwy pakiet zapewnia tylko część możliwości zawartych w droższych opcjach. Z drugiej strony czasami wystarczy nam tylko wariant podstawowy.
Sprawdź także listę placówek, w których będzie można korzystać z praw przyznanych w ramach polisy – zwłaszcza pod kątem łatwego do nich dostępu, dobrego dojazdu oraz dogodnej lokalizacji dla Ciebie i Twojej rodziny.
Dodatkowo zwróć uwagę na dostępność poszczególnych rodzajów zabiegów, w szczególności jaki jest ich limit w trakcie okresu rozliczeniowego.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie polisy zdrowotnej warto również zapoznać się z umową oraz Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Na rynku funkcjonuje wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują polisy zdrowotne.
Sprawdź Ranking Polis na Życie 2018 >>>
Która oferta posiada najwięcej placówek medycznych?
Przy wyborze polisy na życie należy również sprawdzić ile w pobliżu naszego miejsca zamieszkania jest placówek medycznych, z których możemy korzystać w ramach naszego ubezpieczenia. Należy pamiętać też, że nie każda przychodnia oferuje wszystkie usługi, które mamy w naszej umowie. Nie w każdym miejscu przyjmują lekarze o specjalizacjach, które będą nam potrzebne. Najmniejszą liczbę placówek medycznych w swojej ofercie ubezpieczeniowej ma AXA Życie. Nawet jeżeli zdecydujemy się kupić najdroższy pakiet ubezpieczeniowy to możemy korzystać jedynie z 220 placówek na terenie całego kraju. Przed podjęciem decyzji, ze chcemy skorzystać z oferty tej firmy ubezpieczeniowej należy się upewnić, jak daleko znajdują się one od naszego miejsca zamieszkania. Natomiast najwięcej placówek medycznych proponuje w swojej ofercie ubezpieczeniowej TU Zdrowie. Możemy skorzystać z usług każdej przychodni lub kliniki, natomiast jeśli akurat wybrana placówka nie ma podpisanej umowy z TU Zdrowie to firma ubezpieczeniowa zwraca nam koszty wizyty do wysokości kwoty, która jest wskazana w warunkach ubezpieczania. Jedynym warunkiem jest przedstawienie paragonu z placówki medycznej, w której odbyła się wizyta.
Ile kosztują polisy zdrowotne?
Wysokość płaconej przez nas składki na polisę zdrowotną ma wpływ na zakres usług z których możemy korzystać. Koszt najtańszej polisy zdrowotnej to wydatek miesięczny 20-50 złotych. Cena ta umożliwia nam dostęp podstawowej opieki medycznej (internista jak również podstawowe badania laboratoryjne). Ponadto posiadając wykupioną polisę zdrowotną możemy samodzielnie zdecydować w której przychodni, bądź u którego lekarza chcielibyśmy się leczyć. Na koszt składki ubezpieczeniowej ma również wpływ płeć oraz wiek. Jeżeli posiadamy rodzinę, warto wybrać pakiet, który obejmuje również małżonka oraz nasze dzieci.
Pomocą w określeniu ceny polisy zdrowotnej o parametrach odpowiadających własnym potrzebom może okazać się nasz ranking polis zdrowotnych. Z jego pomocą łatwo oszacujesz, który wariant ubezpieczenia zdrowotnego będzie w Twoim przypadku najkorzystniejszy.
Sprawdź Ranking Polis na Życie 2018 >>>
Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie stracisz ochrony gwarantowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.